انزاپروست: پروستاگلاندين طبيعی PGF2α

ترکيب:

Dinoprost (PGF)                                            5 mg

Excipients       qsf                                             1 ml

 

خصوصیات: 

دینوپروست خاصیت لیز جسم زرد (لوتئولیتیک) در اکثر گونه ‏های پستانداران دارد. متعاقب تزریق رفتار فحلی و تخمک‏ گذاری در گاوهای ماده ‏ای که فعالیت سیکلیکی دارند ایجاد می ‏شود. تزریق دینوپروست همچنین باعث القاء سقط یا زایمان در گاو می ‏شود. در تمام گونه ‏ها، دینوپروست یا (αPGF2) به سرعت از محل تزریق جذب شده و حداکثر غلظت 14،13-دی ‏هیدرو-15-کتو-پروستاگلندین اف 2 آلفا (PGFM) که متابولیت اصلی αPGF2 است در حدود L/µg15 پس از 19 دقیقه در گاو به دست می ‏آید.

موارد مصرف: گاو: گاوها و تلیسه‏ ها 

  • همزماني فحلي (Estrus synchronization): يك تزريق ml5 انزاپروست و در صورت نياز 11 روز بعد (10 تا 12 روز) تكرار شود. گاوهایی که در زمان دی ‏استروس درمان می‏ شوند در حالت نرمال 4-2 روز بعد از تزریق، فحل شده و تخمک‏ گذاری می‏ کنند.
  • درمان فحلي خاموش يا ساب ‏استروس (Silent heat) در گاوهايي كه جسم زرد فعالی دارند اما رفتار فحلي را بروز نمی ‏دهند: يك تزريق ml5 انزاپروست و در صورت نياز 11 روز بعد (10 تا 12 روز) تكرار شود.
  • القاء سقط تا روز 120 آبستني: يك تزريق ml5 انزاپروست قبل از روز 120 آبستني با اثر لوتئوليتيك خود باعث القاء سقط می ‏شود.
  • القاء زايمان: يك تزريق ml5 انزاپروست بعد از روز 270 آبستني موجب القاء زايمان مي‌شود. فاصله زمانی از تزریق انزاپروست تا زایمان 1 تا 8 روز می‏ باشد (میانگین 3 روز).
  • درمان مؤثر متريت مزمن یا پيومترا در مواردي كه جسم زرد فعال يا مقاوم وجود دارد: يك تزريق ml5 انزاپروست و در صورت نياز 11 روز بعد (10 تا 12 روز) تكرار شود.  

 

دوز و نحوه مصرف: تزريق عضلاني در گاو و تليسه به ميزان 5 ميلي‌ليتر برابر با 25 ميلي‌گرم دينوپروست براي هر حيوان. 

 

موارد منع مصرف: در حيوانات آبستن استفاده نشود، مگر در القاء زايمان و يا دخالت در روند آبستني. 

 

احتياط:

پروستاگلاندين‌ها از نوع PGF2α ممكن است از طريق پوست جذب شده و باعث برونكواسپاسم شود. در هنگام استفاده، از تزريق به خود و يا تماس با پوست پرهيز شود. قبل از استفاده از دستكش استفاده شود. خانم‌هاي باردار يا افراد مستعد به بيماري آسم از تماس و مجاورت با دارو اجتناب نمايند. در صورت تماس دارو با پوست و يا چشم فوراً آن را با آب تميز شستشو دهيد. 

 

زمان پرهيز:

گوشت3 روز.

شيرمطرح نمي‌باشد.

 

شرايط نگهداري: در جاي خشک و خنک نگهد‌اري شود.

بسته‌بندي: ويال‌ 30 ميلي‌ليتري.

 

ساخت: شرکت CEVA SANTE ANIMALE فرانسه.

شرکت سواپارس در طی ده سال اول حضور خود در سرزمین پارس، پیشرفت چشمگیری را در عرصه ارائه خدمات دامپزشکی نشان داده است. این شرکت با تکیه بر سه اصل ”انتقال دانش فنی و کاربردی به صاحبان صنعت دام و طیور” ، ”تأمین و ارائه محصولات مورد نیاز در تولید و پرورش” و” نوآوری‌های صنعت دام و طیور” همواره گامی استوار در این زمینه برداشته است.

کلیه حقوق این مجموعه محفوظ و متعلق به شرکت سواپارس می باشد.